Rezerwacje Lotnicze

Zarezerwowałem czas dla Was..

Rezerwacje Lotnicze

Stolica Gruzji

Piękne TbilisiDzięki połączeniom LOT-u, Lufthansy czy Air Baltic z wielu polskich miast, możemy odwiedzić egzotyczne Tbilisi. Gruzja – do niedawna niedostępny kraj staje się turystyczną perłą – wystarczy ją jedynie odkryć.

Stare miasto w Tbilisi jest warte kilku godzin spaceru. Historia sięga czasów początków chrześcijaństwa. Należy zajrzeć do ruin twierdzy Narikala z IV wieku oraz odbudowanego kościoła św. Mikołaja. Pobliska synagoga z przełomu XIX i XX wieku jest miejscem mniejszości judaistycznej, co generuje niepowtarzalną atmosferę. Pobliske budynki użyteczności publicznej wraz ze smukłym minaretem dopełniają piękna krajobrazu urbanistycznego.

Budowla o o karkołomnej nazwie Anczischati stoi w mieście od VI wieku. Wewnątrz znajdują się wspaniałe freski, które powstawały na przestrzeni 500 lat. Od średniowiecza po XIX wiek. Nazwa prostej, trzynawowej bazyliki nawiązuje do świętej ikony z gruzińskiej katedry Anczi. Znajduje się ona na terenach podbitych przez Turcję i powstała w złotym dla Gruzji czasie – w XI – XII wieku.

Najświętszym miejscem Gruzji jest Katedra Sioni. Ma ponad 1000 lat, chociaż fundamenty liczą 300 lat więcej. W tym miejscu narodził się kult świetej Nino, która wędrowała po kraju, nauczała i nawoływała do nawrócenia, czyniąc z Gruzji drugie na świecie ochrzczone państwo. Budowla jest obecnie siedzibą Katolikosa Eliasza II. We wnętrzu znajduje się najcenniejsza relikwia świętej – krzyż związany puklem włosów z gałązek winorośli.

Kwaszweti – ze świątynia wiąże sie interesująca legenda. Jeden z trzynastu Ojców Syryjskich został posądzony o ojcostwo. Brzemienna kobieta usłyszała od niego, że jeżeli to prawda urodzi niemowlę, jeśli nie powije kamień. Tak też się stało. Nazwa kwaszweti oznacza w języku gruzińskim “kamieniorództwo”.

Na dośc stromym wzgórzu stoi widoczny z każdego punktu miasta kościółek. Mamadawitis Monasteri powstał dopiero w XIX wieku. Na jego miejscu wieki temu leżała cela jednego z Ojców Syryjskich. Obecnie to miejsce wycieczek, skąd roztacza sie wspaniała panorama miasta. Dookoła budowli wmurowano tablice epitafijne upamiętniające ważnych mieszkańców stolicy.

Burzliwa historia i dynamiczne zmiany – to historia Metechi, obiektu najczęściej fotografowanego i uwiecznianego na pocztówkach. Kościółek stoi na skale opadającej ku wodom rzeki Mtkwari.

Pierwsza świątynia stanęła około V wieku, w krypcie spoczęła księzniczka Szuszanik – zamordowana przez męża, bowiem nie chciała przyjąć zoroastryzmu. Później w tym miejscu powstał pałac wraz zabudowaniami – jego koniec przyniósł perski najazd pod koniec XVIII wieku.

Władze carskie przejęły teren i stworzyły więzienie. Funkcjonowało aż do 1935 roku, gdy zaadaptowan budynek na teatr. Wreszcie niedawno przywrócono mu pierwotną funkcję.

Warto zajrzeć do Muzeum Etnograficznego. Na otwartym powietrzu można zapoznać się z architekturą pochodzącą z różnych epok gruzińskiej historii.

Skorzystajmy z możliwości jaką dają nam linie lotnicze – odwiedźmy tę magiczną, prastarą krainę!

Piękne Tbilisi

Artykuł w kategorii: Połączenia lotnicze, Zwiedzanie

Otagowany jako: , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.